روتـر چیست؟

روترها تجهیزاتی فیزیکی هستند که بوسیله آن‌ها می‌توان بسته‌ها را به شبکه‌های مختلف ارسال و دریافت کرد. بسته‌های ارسال شده در شبکه شامل آدرس‌هایی هستند که مقصد را نشان می‌دهد. روترها بوسیله این آدرس، بسته‌ای که به آنها ارسال میشود را به مقصد می‌رسانند. روتر وقتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شبکه‌ی خود را به شبکه‌ی گسترده‌تری متصل میکنید. به عنوان مثال وقتی شما جستجویی را در گوگل انجام می‌دهید، روتر شما بسته‌هایی که در سیستم شما تولید شده و به آن ارسال شده را به سمت سرورهای گوگل ارسال می‌کند تا پردازش  اطلاعات صورت گیرد و به شما پاسخی داده شود.

برای متوجه شدن بهتر موضوع ایمیلی را در نظر بگیرید که میخواهید به یکی از هم اتاقی‌های خود در منزل یا محل کار ارسال کنید، آدرس برای ارسال ایمیل کافی است، اما اگر دریافت کننده‌ ایمیل در ساختمان دیگری باشد، باید به همراه اطلاعات ایمیل، اطلاعات دیگری هم اضافه کنید. در این مرحله شما کد پستی را اضافه می‌کنید، اما در صورتی که گیرنده در شهر دیگری باشد، کدپستی نیز به تنهایی کافی نیست و باید بسته‌ی را به همراه آدرس و کد پستی به اداره پست شهر خود بدهید تا بسته را به مقصد ارسال کنند.

 

مزیتـهای روتـر

وظیفه‌ اصلی روتر ارسال بسته‌ بین دو شبکه‌ی مختلف است اما روترهای جدید عرضه شده به بازار قابلیت ‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

وجود پورت های متعدد شبکه که امکان اشتراک گذاری سخت افزارهایی مثل پرینتر را بصورت محلی با سایر رایانه‌های موجود در شبکه امکان پذیر می‌کند.

روترهای جدید دارای قابلیت NAT یا Network Address Translator میباشند این موضوع امکان اختصاص دادن مجموعه‌ی IP‌ های داخلی را برای شبکه در کنار دریافت IP‌ از شبکه‌ی گسترده‌ی بیرون نظیر ISP یا WAN را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این وظیفه  ایست که مودم‌های ADSL کنونی برعهده دارند.

  • DHCP‌ که یک IP ‌جدید را به وسایل جدیدی که به روتر متصل می شوند، بطور اتوماتیک اختصاص ‌دهد.
  • داشتن فایروال جهت محافظت از شبکه‌.
  • داشتن پورت WAN برای اتصال به یک مودم جهت اتصال به سرویس اینترنت را فراهم می‌کند.
  • پشتیبانی از اتصال بی‌سیم، روترهایی که دارای این قابلیت باشند امکان متصل شدن تجهیزات بی‌سیم را به شبکه فراهم می‌کند.