ویندوز سرور 2012

آشنایی با ویندوز سرور 2012

قبل از آشنایی با ویندوز سرور 2012 لازم است که با انواع نسخه های این ویندوز سرور آشنا باشیم و در مورد آنها بدانیم که در ادامه به انواع نسخه های این ویندوز سرور می پردازیم. ویندوز سرور 2012، مجموعه‌‌ای کاربردی حاوی سیستم عامل‌های سرور است که به منظور ارائه‌ی ترکیبی از خدمات مفید برای کسب و کار‌های فعال در زمینه‌ی اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار Windows Server 2012 در مقایسه با Windows Server 2008 بهبود یافته است و بسیاری از این امکانات و ویژگی‌ها بر روی محاسبات ابری (Cloud Computing) تمرکز یافته اند. نرم‌افزار ویندوز سرور 2012 به همراه آپدیت با عنوانWindows Server 8  نیز شناخته می‌شود.

 

 • Windows Server 2012 Datacenter :این نسخه  از ویندوز سرور برای سرورهای بسیار بزرگ و قدرتمند استفاده می‌‌شود و قابلیت پشتیبانی از ۶۴ پردازنده و ویژگی Fault Tolerance را دارد، به‌‌وسیله این ویژگی می‌‌توان پردازنده را به صورت درجا و در زمان روشن بودن سرور تعویض کرد. از این نسخه از سرور بیشتر در محیط‌‌هایی استفاده می‌‌شود که شدیداً نیاز به مجازی‌‌سازی داشته باشند.
 • Windows Server 2012 Standard :این نسخه تمامی ویژگی‌‌های نسخه Data Center را شامل می‌‌شود با این تفاوت که با استفاده از نسخه Standard حداکثر می‌‌توان دو ماشین مجازی را برروی سرور اجرا کرد. این درحالی است که در نسخه Data Center هیچ‌‌گونه محدودیتی برای مجازی‌‌سازی وجود ندارد.
 • Windows Server 2012 Essential :این نسخه از ویندوز سرور نسبت به نسخه‌‌های گفته شده دارای محدودیت‌‌های بیشتری است از جمله عدم وجودServer Core ،  Hyper-Vو Active Directory Federation Service.
 • Windows Server 2012 Foundation :این نسخه از ویندوز نسخه‌‌ای ساده برای تجارت‌‌های کوچک که نیازمند ویژگی‌‌های معمولی از جمله: سرویس‌‌های فایل، پرینت و پشتیبانی‌‌کاربری می‌‌باشد.

همان‌‌گونه که گفته شد، مایکروسافت تنها چهار نسخه  از ویندوز سرور‌‌ ۲۰۱۲ را ارائه داده است که تمامی ویژگی‌‌ها و قابلیت‌‌های هر‌‌نسخه را در بخش‌‌ قبل مورد بررسی قرار دادیم. از موارد مهمی که در انتخاب ویندوز‌‌ سرور مورد توجه قرار می‌‌گیرد، هزینه License  ای است که باید برای فعال‌‌سازی ویندوز‌‌ سرور پرداخت شود. به‌‌صورت کلی این License ها به روش‌‌های زیر برای هر نسخه از ویندوز تعریف شده است.

 

نسخه Data Center: در این نسخه از ویندوز سرور هزینه License به ازاء هر‌‌جفت CPUای که برروی سرور قرار می‌‌گیرد محاسبه خواهد شد. هزینه‌‌ای که باید به ازاء هر جفت CPU پرداخت شود معادل ۶.۱۵۵ دلار است. به‌‌عنوان‌‌مثال اگر سروری دارای ۸ عدد CPU باشد به ۴ مجوز نیاز دارد که در مجموع باید ۲۴.۶۲۰ = ۶.۱۵۵ * ۴ دلار پرداخت شود.

نسخه  Standard: نحوه محاسبه هزینه در این نسخه به‌‌این صورت است که به‌‌ازاء هر‌‌دو ماشین مجازی که برروی سرور اجرا می‌‌شود باید هزینه‌‌ای معادل با ۸۸۲ دلار پرداخت شود.

نسخه  Essentials: نحوه خرید License برای این نسخه از ویندوزسرور به نسبت نسخه‌‌های Standard و Data Center  کمی متفاوت است و بدین‌‌صورت محاسبه می‌‌شود که به‌‌ازاء هر‌‌نسخه از ویندوز باید یک مجوز جداگانه خریداری شود. هزینه هر‌‌نسخه از ویندوزسرور Essential برابر با ۵۰۱ دلار است.

نسخه  Foundation :این نسخه از ویندوزسرور  توسط تولیدکنندگان سرورها برروی دستگاه‌‌ها نصب و ارائه می‌‌شود. این نسخه هزینه‌‌ای را به کاربران تحمیل نمی‌‌کند.

همان طور که در بخش های بالا گفته شد بسیاری از سرویس های 2008 و 2012 شبیه به هم هستند و در ویندوز سرور 2012  شرکت مایکروسافت بسیار بر روی محاسبات ابری پرداخته است. در ادامه مهم ترین تفاوت های ویندوز سرور 2008 با 2012 گفته می شود.

Active Directory Certificate Services چیست ؟

این نقش سرویس های لازم برای ایجاد و مدیریت public key certificates را فراهم میکند. در واقع public key certificates  برای احراز هویت مورد استفاده قرار میگیرد و از طریق آن بررسی می شود که فرستنده مورد تائید میباشد یا خیر. امروزه از public key certificates در جنبه های مختلف امنیتی مورد استفاده قرار میگیرد، مانند HTTP Security (HTTPS) که برای بیشتر نقش های ویندوز لازم است، Wireless network security; VPNs; IPsecEncrypting File System (EFS  و دیگر نرم افزارها و سیستم های امنیتی که نیازمند استفاده از رمزنگاری یا امضای دیجیتال هستند.

Active Directory Domain Services چیست؟

این نقش که قبلا تحت عنوان اکتیودایرکتوری شناخته میشد، اطلاعات مربوط به کاربران،کامپیوترها و دیگر دستگاههای شبکه را در یک محدوده امن تحت عنوان دامین ذخیره میکند.از این رو کلیه منابع و کاربرانی که عضوی از یک دامین یا trusted domain یا فارست هستند، به راحتی میتوانند از اطلاعات همدیگراستفاده کنند. در واقع کلیه اطلاعات در شبکه در یک پایگاه داده ی مرکزی متمرکز می شوند و مدیریت آنها راحتتر خواهد بود.

(Active Directory Federation Services (ADFS چیست ؟

این role قابلیت Single Sign In (SSO) را در میان دامینهای مختلف فراهم میکند. با ADFS دیگر لازم نیست بین دامینها و فارستها Trust برقرار شود. در واقع ADFS اینکار را بعد از ایجاد اطمینان بین دامینهای مختلف ،از طریق برقراری ارتباطات امن و به اشتراک گذاری ، اطلاعات کاربران و حقوق دسترسی شان انجام میدهد. همچنین در ارتباطات شبکه ای به جای استفاده از LDAP   از SSL و HTTPS استفاده می شود.

Active Directory Lightweight Directory Services چیست ؟

ADLDS  که قبلا به عنوان Active Directory Application Mode یا ADAM شناخته میشده است، سرویسهایی ارائه میدهد که اطلاعات مربوط به Application هایی که جز AD نمی باشند در خود ذخیره میکند ADLDS  یک سرویس بدون OS است و برای پیاده سازی به  DC نیاز ندارد. در واقع ADLDS امکان برقراری ارتباط با AD بدون نیاز به عضویت در آن را فراهم میکند.

Active Directory Rights Management Services چیست ؟

در ویندوز سرور 2008، Active Directory Rights Management Services (AD RMS)  شامل feature های جدیدی بود که در Microsoft Windows Rights Management Services (RMS) وجود نداشت .در این سرویس یه سری feature ها برای آسانتر شدن مدیریت کلی AD RMS طراحی شده است و استفاده از آن را در خارج از سازمان نیز فراهم میکند.در واقع کاری را که AD RMS انجام میدهد ،ایجاد امکانی برای محافظت از اطلاعات است.همچنین با کلیه بر نامه های کاربردی که سیاستهایی در راستای مراقبت از اطلاعات حساس را ارائه میدهند ،سازگاری دارد.AD RMS ویژگیها یا feature های جدید زیر را شامل میشود:

 • در ویندوز سرور 2008 به عنوان server role وجود دارد.
 • مدیریت از طریق کنسول مدیریتی مایکروسافت یا MMC
 • یکپارچگی با AD FS یا Active Directory Federation Service
 • قابلیت delegate کردن برخی مسئولیتها توسط نقشهای مدیریتی جدید AD RMS

Application Server چیست ؟

Application server  یک محیط یکپارچه برای اجرا و پیاده سازی Application های تحت شبکه را فراهم میکند.این Application  ها Request هایی را که در شبکه از کامپیوترها به صورت ریموت دریافت میکنند را پاسخ میدهند.به صورت کلی برخی از Application هایی که در Application server اجرا میشوند عبارتند از:

 • Internet Information Services (IIS)
 • the Hypertext Transfer Protocol (HTTP)
 • ASP.NET
 • COM+
 • Message Queuing
 • Web services that are built with Windows Communication Foundation (WCF)

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Server چیست؟

این سرویس به سرورها اجازه ی تخصیص و آزاد سازی IP آدرسها به کامپیوترها و دیگر دستگاههایی در شبکه میدهد که به عنوان کلاینتهای DHCP در شبکه فعال شده اند.

DNS Server چیست ؟

مسئول نامگذاری کامپیوترها و سرویسهای شبکه که به صورت سلسله مرتبی در دامین ذخیره شده اند است . تبدیل Host name  ها به IP آدرسها را نیز انجام میدهد.

Fax Server چیست ؟

این سرویس مدیریت منابع فکس در شبکه را انجام میدهد.کلیه کارهای مربوط به سخت افزار و نرم افزار دستگاههای فکس، ارسال و دریافت و در نهایت تنظیمات کلی آنها را بر عهده دارد.

File Services چیست ؟

خوب میدانیم که فایل سرور مکانی را برای ذخیره سازی و به اشتراک گذاری فایلها در شبکه را فراهم کند.زمانی که تعداد زیادی از کاربران به طور همزمان میخواهند به مجموعه ی مشخصی از فایل ها یا application ها دسترسی پیدا کنند،فایل سرور باید در دامین تعریف و تنظیمات مورد نیاز را دریافت کند.خوب این کاری است که role فایل سرویس انجام میدهد.در نسخه های قبلی ویندوز سرور،فایل سرویس به صورت نصب شده وجود داشت اما در ویندوز سرور 2008 از طریق file service شما باید یک سرور را به عنوان فایل سرور به ویندوز اضافه کنید و تنظیمات آنرا انجام دهید.

Print Services چیست ؟

Print Service امکان به اشتراک گذاری پرینترها در شبکه را فراهم میکند و print server و network print management  را با استفاده از snap-in های print management متمرکز سازی میکند print service در ویندوز سرور 2008، ازدو قسمت برای مدیریت print server استفاده میکند:

 • Server manager  این قسمت در ویندوز سرور 2008 اضافه شده است.
 • Print management این قسمت در ویندوز سرور 2003 R2 معرفی شد و در ویندوز ویستا و ویندوز سرور 2008 توسعه داده شد.

Network Policy and Access Services چیست ؟

Network Policy and Access Services (NPAS) در ویندوز سرور 2008 تکنولوژی های لازم برای ارائه VPN ،                   dial up networking و802. 11 وایرلس محافظت شده ایجاد میکند. با استفاده از NPAS شما میتوانید پالسی هایی در زمینه احراز هویت در شبکه ،محدودیت دسترسیها ، صحت برقراری پالسی ها در کلاینتها client health using Network Policy Server (NPS) ، مسیریابی و سرویسهای دسترسی از راه دور، Health Registration Authority (HRA) ،  Host Credential Authorization Protocol (HCAP)  را تعریف و پیاده سازی کنید. به صورت کلی با استفاده از این سرویس پالسی های لازم در مورد دسترسی و محدودیتهای لازم در این مورد را تعریف و پیاده سازی میکنید.

Terminal Services چیست ؟

Terminal services  امکانی برای کاربران فراهم میکند تا بتواند به برنامه های تحت ویندوزی که در ترمینال سرور نصب شده اند دسترسی پیدا کنند یا به دسکتاپ ویندوز از هر دستگاه کامپیوتری دیگری که از پروتکل RDP استفاده میکند، دسترسی پیدا کنند. کاربران به ترمینال سرور وصل می شوند تا بتوانند برنامه ها و دیگر منابع شبکه که در سرور قرار دارند را اجرا کنند.

(Web Server (IIS چیست؟

امکان به اشتراک گذاری اطلاعات در اینترنت،اینترانت و اکسترانت را فراهم میکند.این سروریس مجموعه ای از web platform  هاست که IIS 7.0, ASP.NET, and Windows Communication Foundation را یکپارچه میکند.

Universal Description, Discovery, and Integration (UDDI) Services چیست ؟

این سرویس قابلیت ایجاد توضیحات،جستجو و یکپارچگی در اطلاعات به اشتراک گذاشته شده را در مورد Web service ها ،یا در یک اینترانت داخل سازمانی یا میان اکسترانت شرکای تجاری و یا در اینترنت ارائه میدهد.درواقع یک سرویس تحت وب است که امکانی را فراهم میکند افراد درون یک سازمان به راحتی بتوانند اطلاعاتشان را جستجو،Share  و یا در راستای دیگر برنامه های کاربردی تجاریشان ارائه دهند.

(Windows Deployment Services (WDS چیست ؟

از این سرویس برای نصب سیستم عـــــــــــامل های وینـــــــــدوز تحت شبکه استفاده می شود که ایمیج آنها در سرور ذخیره شده است .کامپیوترها که کارت شـــــــــــبکه آنهــــــــا باید قابلیت PXE یا Pre Execution boot داشـــــــته باشد به صـــــورت ریــــــــموت ویندوز بر روی آنها نصب میشود.

 

(Windows Server Update Services (WSUS چیست ؟

امکان گرفتن آخرین Update ها و محصولات مایکروسافت را برای کامپیوترهایی که سیستم عاملهای ویندوز را دارا هستند فراهم میکند. با استفاده از WSUS ادمینها میتوانند کلیه آپدیتهایی که از طرف مایکروسافت ارائه میشود، در کامپیوترهای شبکه مدیریت کنند.

 همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد بیشتر سرویس هایی که شرکت مایکروسافت در ویندوز سرور 2012 ارائه داده است شبیه به همان نسخه ی قبلیه خود یعنی ویندوز سرور 2008 می باشد اما در ادامه مهم ترین تفاوت های این دو ویندوز سرور را برایتان جمع آوری کرده ایم.

مهم ترین تفاوت های Windows Server 2008 R2 و Windows Server 2012 R2

 • افزایش پشتیبانی پردازنده های Logical از 256 به 640
 • افزایش پشتیبانی حافظه رم از 2 ترابایت به 4 ترابایت
 • به روز رسانی برنامه هایی مثل IIS
 • افزایش سرعت دسترسی به دیسک سخت

اگر در اجرا و پیاده سازی این سرویس نیاز به کمک دارید با همکاران با تماس حاصل فرمایید .
02122137731
02188564952
09123896077