ویندوز سرور 2008

برای مطالعه

 

ویندوزهای Server مایکروسافت به ترتیب انتشار عبارتند از:

Windows Server 2003 (April 2003)
Windows Server 2003 R2 (December 2005)
Windows Server 2008 (February 2008)
Windows Server 2008 R2 (July 2009)
Windows Server 2012 (September 2012)
Windows Server 2012 R2 (October 2013)

نسخه های ویندوز سرور

ویندوز سرور از ابتدا تاکنون دارای نسخه‌‌های متفاوتی بوده است که در ادامه به بعضی از این نسخه‌‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. Windows Server 2003: این نسخه از ویندوز سرور حاصل تجمع ویندوز XP با یک‌‌سری ویژگی‌‌های پیشرفته‌‌تر از جمله بخش توسعه‌‌یافته در شبکه، سرویس وب و سازگاری بیشتر با DTFS است.
 1. Windows Server 2008: این نسخه از ویندوز سرور نسبت ‌‌به نسخه ‌‌های  قبلی ویندوز خود در بخش‌‌های هسته، Firewall، .Net Framework و بسیاری از موارد دیگر شاهد پیشرفت‌‌های زیادی شده است.
 1. Windows Server 2012:  در این نسخه از ویندوز سرور ۲۰۱۲ که جدیدترین نسخه حال حاضر می‌‌باشد بر ویژگی‌‌هایی چون Cloud، IPv6، نسخه جدید Hyper-V و سیستم‌‌فایل جدید تأکید دارد. این نسخه از ویندوز سرور ۲۰۱۲ در بخش‌‌های مجازی‌‌سازی، مدیریت، فضای ذخیره‌‌سازی، امور‌‌شبکه، امنیت‌‌های دسترسی، امنیت اطلاعات، سرویس‌‌های مبتنی‌‌بر‌‌وب و برنامه‌‌های کاربردی پیشرفت محسوسی داشته است.

ویندوز سرور ۲۰۰۸ به انگلیسی (Windows Server 2008) یک سیستم عامل از خانواده مایکروسافت ویندوز و از گروه ویندوز سرور تولید شده از شرکت مایکروسافت و برای سرور است که با نام‌های “Win2K8″و “W2K8” هم از آن یاد می‌شود. این ویندوز به صورت آزمایشی در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) و نسخه نهایی آن در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۸ اسفند ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) وارد بازار شد. این ویندوز جایگزین مناسبی برای Windows Server 2003 بود. نسخه دوم این ویندوز با نام Windows Server 2008 R2 در تاریخ ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۱ تیر ماه سال ۱۳۸۸ شمسی) روانه ی بازار شد.

آشنایی با سرویس های ویندوز سرور 2008

خوب همانطور که میدانید ویندوز سرور 2008 از نقشها (role) و ویژگیهای (feature) به خصوصی ایجاد شده است. در واقع نقش ها، وظایف اصلی هستند که یک سرور باید انجام دهد و ویژگیها یا (feature) ها به سرور کمک میکنند تا بتواند وظایف اصلی اش را مثلback up  گرفتن از ویندوز ، (network load balancing ) انجام دهند.خب حال برخی از این role ها خود شامل sub-element یا زیر مجموعه هایی هستند که به آنها role services گفته می شود و کار و عملکرد مخصوص هر بخش را مشخص میکنند.توجه داشته باشید که  server 2008 web edition تنها نقش های مربوط به web server را دارد و همچنین دقت کنید که WINS در ویندوز سرور 2008 یک(role)نیست بلکه یک(feature)است.

Active Directory Certificate Services چیست ؟

این نقش سرویس های لازم برای ایجاد و مدیریت public key certificates را فراهم میکند. در واقع public key certificates  برای احراز هویت مورد استفاده قرار میگیرد و از طریق آن بررسی می شود که فرستنده مورد تائید میباشد یا خیر. امروزه از public key certificates در جنبه های مختلف امنیتی مورد استفاده قرار میگیرد، مانند (HTTP Security (HTTPS که برای بیشتر نقش های ویندوز لازم است، Wireless network security; VPNs; IPsecEncrypting File System (EFS  و دیگر نرم افزارها و سیستم های امنیتی که نیازمند استفاده از رمزنگاری یا امضای دیجیتال هستند.

Active Directory Domain Services چیست؟

این نقش که قبلا تحت عنوان اکتیودایرکتوری شناخته میشد، اطلاعات مربوط به کاربران،کامپیوترها و دیگر دستگاههای شبکه را در یک محدوده امن تحت عنوان دامین ذخیره میکند.از این رو کلیه منابع و کاربرانی که عضوی از یک دامین یا trusted domain یا فارست هستند، به راحتی میتوانند از اطلاعات همدیگراستفاده کنند. در واقع کلیه اطلاعات در شبکه در یک پایگاه داده ی مرکزی متمرکز می شوند و مدیریت آنها راحتتر خواهد بود.

(Active Directory Federation Services (ADFS چیست ؟

این role قابلیت (Single Sign In (SSO را در میان دامینهای مختلف فراهم میکند. با ADFS دیگر لازم نیست بین دامینها و فارستها Trust برقرار شود. در واقع ADFS اینکار را بعد از ایجاد اطمینان بین دامینهای مختلف ،از طریق برقراری ارتباطات امن و به اشتراک گذاری ، اطلاعات کاربران و حقوق دسترسی شان انجام میدهد. همچنین در ارتباطات شبکه ای به جای استفاده از LDAP   از SSL و HTTPS استفاده می شود.

Active Directory Lightweight Directory Services چیست ؟

ADLDS  که قبلا به عنوان Active Directory Application Mode یا ADAM شناخته میشده است، سرویسهایی ارائه میدهد که اطلاعات مربوط به Application هایی که جز AD نمی باشند در خود ذخیره میکند ADLDS  یک سرویس بدون OS است و برای پیاده سازی به  DC نیاز ندارد. در واقع ADLDS امکان برقراری ارتباط با AD بدون نیاز به عضویت در آن را فراهم میکند.

Active Directory Rights Management Services چیست ؟

در ویندوز سرور 2008، (Active Directory Rights Management Services (AD RMS شامل feature های جدیدی بود که در (Microsoft Windows Rights Management Services (RMSوجود نداشت .در این سرویس یه سری feature ها برای آسانتر شدن مدیریت کلی AD RMS طراحی شده است و استفاده از آن را در خارج از سازمان نیز فراهم میکند.در واقع کاری را که AD RMS انجام میدهد ،ایجاد امکانی برای محافظت از اطلاعات است.همچنین با کلیه بر نامه های کاربردی که سیاستهایی در راستای مراقبت از اطلاعات حساس را ارائه میدهند ،سازگاری دارد.AD RMS ویژگیها یا feature های جدید زیر را شامل میشود:

 • در ویندوز سرور 2008 به عنوان server role وجود دارد.
 • مدیریت از طریق کنسول مدیریتی مایکروسافت یا MMC
 • یکپارچگی با AD FS یا Active Directory Federation Service
 • قابلیت delegate کردن برخی مسئولیتها توسط نقشهای مدیریتی جدید AD RMS

Application Server چیست ؟

Application server  یک محیط یکپارچه برای اجرا و پیاده سازی Application های تحت شبکه را فراهم میکند.این Application  ها Request هایی را که در شبکه از کامپیوترها به صورت ریموت دریافت میکنند را پاسخ میدهند.به صورت کلی برخی از Application هایی که در Application server اجرا میشوند عبارتند از:

 • (Internet Information Services (IIS
 • (The Hypertext Transfer Protocol (HTTP
 • ASP.NET
 • COM+
 • Message Queuing
 • (Web services that are built with Windows Communication Foundation (WCF

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Server چیست؟

این سرویس به سرورها اجازه ی تخصیص و آزاد سازی IP آدرسها به کامپیوترها و دیگر دستگاههایی در شبکه میدهد که به عنوان کلاینتهای DHCP در شبکه فعال شده اند.

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Server چیست؟

این سرویس به سرورها اجازه ی تخصیص و آزاد سازی IP آدرسها به کامپیوترها و دیگر دستگاههایی در شبکه میدهد که به عنوان کلاینتهای DHCP در شبکه فعال شده اند.

DNS Server چیست ؟

مسئول نامگذاری کامپیوترها و سرویسهای شبکه که به صورت سلسله مرتبی در دامین ذخیره شده اند است . تبدیل Host name  ها به IP آدرسها را نیز انجام میدهد.

Fax Server چیست ؟

این سرویس مدیریت منابع فکس در شبکه را انجام میدهد.کلیه کارهای مربوط به سخت افزار و نرم افزار دستگاههای فکس، ارسال و دریافت و در نهایت تنظیمات کلی آنها را بر عهده دارد.

File Services چیست ؟

خوب میدانیم که فایل سرور مکانی را برای ذخیره سازی و به اشتراک گذاری فایلها در شبکه را فراهم کند.زمانی که تعداد زیادی از کاربران به طور همزمان میخواهند به مجموعه ی مشخصی از فایل ها یا application ها دسترسی پیدا کنند،فایل سرور باید در دامین تعریف و تنظیمات مورد نیاز را دریافت کند.خوب این کاری است که role فایل سرویس انجام میدهد.در نسخه های قبلی ویندوز سرور،فایل سرویس به صورت نصب شده وجود داشت اما در ویندوز سرور 2008 از طریق file service شما باید یک سرور را به عنوان فایل سرور به ویندوز اضافه کنید و تنظیمات آنرا انجام دهید.

Print Services چیست ؟

Print Service امکان به اشتراک گذاری پرینترها در شبکه را فراهم میکند و print server و network print management  را با استفاده از snap-in های print management متمرکز سازی میکند print service در ویندوز سرور 2008، ازدو قسمت برای مدیریت print server استفاده میکند:

 • Server manager  این قسمت در ویندوز سرور 2008 اضافه شده است.
 • Print management این قسمت در ویندوز سرور 2003 R2 معرفی شد و در ویندوز ویستا و ویندوز سرور 2008 توسعه داده شد.

Network Policy and Access Services چیست ؟

(Network Policy and Access Services (NPASدر ویندوز سرور 2008 تکنولوژی های لازم برای ارائه VPN ،  dial up networking و802. 11 وایرلس محافظت شده ایجاد میکند. با استفاده از NPAS شما میتوانید پالسی هایی در زمینه احراز هویت در شبکه ،محدودیت دسترسیها ، صحت برقراری پالسی ها در کلاینتها client health using Network Policy Server (NPS) ، مسیریابی و سرویسهای دسترسی از راه دور، Health Registration Authority (HRA) ،  Host Credential Authorization Protocol (HCAP)  را تعریف و پیاده سازی کنید. به صورت کلی با استفاده از این سرویس پالسی های لازم در مورد دسترسی و محدودیتهای لازم در این مورد را تعریف و پیاده سازی میکنید.

Terminal Services چیست ؟

Terminal services  امکانی برای کاربران فراهم میکند تا بتواند به برنامه های تحت ویندوزی که در ترمینال سرور نصب شده اند دسترسی پیدا کنند یا به دسکتاپ ویندوز از هر دستگاه کامپیوتری دیگری که از پروتکل RDP استفاده میکند، دسترسی پیدا کنند. کاربران به ترمینال سرور وصل می شوند تا بتوانند برنامه ها و دیگر منابع شبکه که در سرور قرار دارند را اجرا کنند.

(Web Server (IIS چیست؟

امکان به اشتراک گذاری اطلاعات در اینترنت،اینترانت و اکسترانت را فراهم میکند.این سروریس مجموعه ای از web platform  هاست که IIS 7.0, ASP.NET, and Windows Communication Foundation را یکپارچه میکند.

Universal Description, Discovery, and Integration (UDDI) Services چیست ؟

این سرویس قابلیت ایجاد توضیحات،جستجو و یکپارچگی در اطلاعات به اشتراک گذاشته شده را در مورد Web service ها ،یا در یک اینترانت داخل سازمانی یا میان اکسترانت شرکای تجاری و یا در اینترنت ارائه میدهد.درواقع یک سرویس تحت وب است که امکانی را فراهم میکند افراد درون یک سازمان به راحتی بتوانند اطلاعاتشان را جستجو،Share  و یا در راستای دیگر برنامه های کاربردی تجاریشان ارائه دهند.

(Windows Deployment Services (WDS چیست ؟

از این سرویس برای نصب سیستم عـــــــــــامل های وینـــــــــدوز تحت شبکه استفاده می شود که ایمیج آنها در سرور ذخیره شده است .کامپیوترها که کارت شـــــــــــبکه آنهــــــــا باید قابلیت PXE یا Pre Execution boot داشـــــــته باشد به صـــــورت ریــــــــموت ویندوز بر روی آنها نصب میشود.

 

(Windows Server Update Services (WSUS چیست ؟

امکان گرفتن آخرین Update ها و محصولات مایکروسافت را برای کامپیوترهایی که سیستم عاملهای ویندوز را دارا هستند فراهم میکند. با استفاده از WSUS ادمینها میتوانند کلیه آپدیتهایی که از طرف مایکروسافت ارائه میشود، در کامپیوترهای شبکه مدیریت کنند.

اگر در اجرا و پیاده سازی این سرویس نیاز به کمک دارید با همکاران با تماس حاصل فرمایید .
02122137731
02188564952
09123896077