معرفی WDS

سرویس WDS چیست ؟

آماده سازی کلاینت ها, نصب نرم افزار و ویندوز و هر چیز دیگری از این دست مواردی هستند که همه ما به طرق مختلف با آنها دست و پنجه نرم کرده ایم.نصب ویندوز به همراه نرم افزار های مورد نیاز و کاربردی کاری خسته کننده و در پاره ای از اوقات طاقت فرسا می باشد, نه تنها من بلکه شما هم به این موضوع فکر کرده اید که به انجام این فرایند چگونه سرعت ببخشیم و یا چگونه نصب ویندوز به صورت اتوماتیک و بدون دخالت کاربر انجام شود. شاید برای بعضی ها سوال باشد که ما خیلی راحت با استفاده از CD , DVD یا USB Flash ویندوز نصب می کنیم یا با استفاده از نرم افزاری مثل Acronis که از این نوع نرم افزارها کم هم نیستد از ویندوز Image می گیریم و آنرا روی سیستم مورد نظر نصب می کنیم و این مورد مشکلش چیست؟
باید اینرا در نظر گرفت که اگر بخواهیم ویندوز را بر روی بیش از 100 تا سیستم نصب کنیم , یا سیستم ها فاقد درایو نوری باشند و مشکلاتی از این قبیل, حالا چه باید ؟ راهکاری که می توانیم پیش بگیریم استفاده از سرویس خودکار سازی نصب سیستم عامل در ویندوز سرور مایکروسافت یعنی (WDS)  Windows Deployment Servicesمی باشد که می توانیم همزمان یک سیستم عامل را تحت شبکه بر روی چندین سیستم نصب و راه اندازی کنیم.

ما سعی داریم در این سری از مقاله با نقش (WDS)  در محیط دامین و پیش نیازها برای پیاده سازی این سروی شما را آشنا کنیم.

 

Windows Deployment Services Role

تکنولوژی سروری از مایکروسافت, برای نصب تحت شبکه سیستم عامل ها. این سرویس جانشین Remote Installation Services در ویندوز سرور 2003 است WDS برای نصب و گسترش دادن از راه دور ویندوز 7 و ویندوز 2008 در نظر گرفته شده است, اما بر خلاف RIS که یک روش خودکار در فرایند نصب بود، از سایر OS ها نیز پشتیبانی می کند. این سرویس همچنین از Disk Imaging و به خصوص از فرمت    Windows Imaging  استفاده می کند و به عنوان یک Server Role در تمامی ورژن های 32 بیتی و 64 بیتی ویندوز سرور 2008 و جزو (Component)  اختیاری در ویندوز سرور 2003 سرویس پک 2 گنجانده شده است WDS  این امکان را فراهم می سازد تا بتوانیم OS ها را تحت شبکه نصب و گسترش دهیم, یعنی مستقیما مجبور به نصب ویندوزها به وسیله CD یا DVD نیستیم.
WDS  شامل چندین تغییر در ویژگی های RIS می باشد, همچنین تغییراتی از آن در آپدیت های ویندوز سرور 2008 وجود دارد که می توان روی سیستم های 2003 نصب کرد, که تغییرات مذکور از این قرارند :
 

 

 • قبل از اینکه به ادامه مبحث بپردازیم با مفاهیم تغییرات موجود در جدول فوق اشنا می شویم :
 • Windows PE

Windows Preinstallation Environment یا Windows PE 2.0 که کمینه سیستم عامل های win32 با سرویس های محدود می باشد, در کرنل ویندوز ویستا ساخته شده است و تا یک کامپیوتر را برای نصب ویندوز, کپی disk image از یک فایل سرور و شروع راه اندازی ویندوز مهیا کند, استفاده می شود.

 • MulticastTransmission

Multicasting ,  توانایی گسترش یک Image به کلاینت های متعدد بدون قرار دادن سربار می باشد.

 • Multicast Namespace

به هنگام نصب WDS می توانیم 2 نقش را با هم نصب کنیم, یکی Deployment Server و دیگری Transport Server . Transport server برای سناریوهای پیشرفته می باشد, مثل زمانیکه محیطی فاقد AD DS , DNS و DHCP باشد.

 • PXE

Preboot Execution Environment  محیطی است برای بوت کامپیوترها با استفاده از network interface و یا نصب سیستم عامل, به طور مستقل از data storage  دیوایس ها(مثل هارد دیسک ها)

 • TFTP

Trivial File Transfer Protocol برای دانلود فایلهایی که با استفاده از pxe , برای بوت تحت شبکه مورد نیاز در WDS استفاده می شود.

 • EFI

Extensible Firmware Interface مشخصه ای است که یک واسط نرم افزاری بین سیستم عامل و platform firmware تعریف می کند.

 • Boot and Install Images

Install image  ایمیج OS هایی هستند که برای نصب برروی کلاینت ها در نظر گرفته شده اند. Boot image ها شامل Windows PE و WDSclient هستند.می توان از boot image استانداردی که داخل فایل مدیای ویندوز هستش استفاده کرد (sources\boot.wim) . با این حال , Boot.wim ای که استفاده می شود باید مطابق یا جدیدتر از سیستم عامل install image باشد. برای مثال اگر قرار است ویندوز ویستا نصب کنیم, می توانیم از boot image موجود در فایل مدیای ویندوز سرور 2008 استفاده کنیم.
حالا با اشنا شدن و درک مفاهیم فوق به ادامه مبحث می پردازیم. WDS مخلوطی از اپدیت ها و طراحی مجدد RIS و ADS می باشد. گسترش ویندوز سون, ویستا, سرور2008, سرور2003 و XP می تواند کاملا اتوماتیک و سفارشی به وسیله ی unattended installation scripting files, فایلهایی که به واسطه نرم افزار Windows Automated Installation Kit ساخته می شوند, انجام شود. کارهایی که با این سرویس می توان انجام داد به شرح زیر می باشد :

 • نام گذاری سیستم
 • Join کردن به Domain
 • اضافه و حذف کردن برنامه ها و ویژگی ها
 • نصب server role ها (در مورد سرور2008 به بعد صدق می کند) و غیره

مزایای Windows Deployment Services :

 

 1. Network-based installation به ویندوز OS امکان کاهش پیچیدگی و هزینه ها را در مقایسه با نصب دستی می دهد.
 2. از windows setup technology های استاندارد از قبیل : windows pe , .wim و image-based setup استفاده می کند.
 3. انتقال data و image ها با استفاده از قابلیت های چند بخشی (Multicasting)
 4. امکان ساخت image از سیستم یا سیستم های مرجع با استفاده از Image Capture Wizard , که جایگزینی برای ImageX tool ها می باشد را می دهد.
 5. امکان اضافه کردن driver package را به سرور می دهد تا بتوان به همراه install image ,انها را روی کلاینت نصب کرد.

 

ابزار لازم برای مدیریت WDS

A.       WDS MMC Snap-in

مدیریت آسان Image ها , کامپیوترها, و تنظیمات مشترک سرور را فراهم می سازد, تقریبا تمام کارها را می توان از MMC Snap-in انجام داد و باید توجه کرد که با نصب Transport Server Role , MMC Snap-in در دسترس نخواهد بود.

B.       WDSUTIL Command-Line Tool

مدیریت تمامی قابلیت های سرور و scripts common tasks را قادر می سازد.

C.       Windows PowerShell cmdlets for WDS

نظارت و مدیریت سرور WDS را با استفاده از PowerShell scripts فراهم می سازد.

 

پیش نیازها برای نصب WDS :

 

 • Active Directory Domain Services
 • Dynamic Host Configuration Protocol
 • Domain Name System
 • NTFS Volume برای ذخیره سازی image ها نیاز است
 • Credential  حساب کاربری که دارای دسترسی های لازم می باشد

خب در این بخش با سرویس WDS، ویژگی ها, تغییرات, سرویس های لازم برای قبل از راه اندازی WDS آشنا شدیم و این که دیگر با بهره گیری از این سرویس می توانیم بدون دخالت دست و یا کاربر ویندوز نصب کنیم اما خب مطمئناً نصب، راه اندازی و پیکربندی این سرویس نیاز به مطالعات بیشتر و کاری زمان بر میباشد که شما می توانید با مراجعه به سایت مایکروسافت با این بخش بیشتر آشنا شوید.

اگر در اجرا و پیاده سازی این سرویس نیاز به کمک دارید با همکاران با تماس حاصل فرمایید .
02122137731
02188564952
09123896077