به ازای هر محصول و خدمات موجود در دنیا، تبلیغاتی نیز برای آن محصول یا خدمات وجود دارد. این به این معنی است که انبوهی بی نهایت از انواع تبلیغات برای همان محصول یا خدماتی که شما قصد تبلیغش را دارید وجود دارد. در این وضعیت چطور ممکن است بتوانید کاری کنید که مخاطبین محصول یا خدمات شما (و نه هیچ شرکت یا شخص دیگری را) برگزینند؟ جواب دو کلمه است: مشاور تبلیغات. در اینجا ما به شما نکات و تکنیک هایی را خواهیم گفت که کمک خواهند کرد که تبلیغاتتان را به صورت منحصر به فرد و جذاب درست کنید. استفاده از این تکنیک ها، به علاوه کمک گرفتن از مشاور تبلیغات، به شما کمک خواهد کرد که بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

1) ساده نگهش دارید

وقتی کلمه تبلیغ را میشنویم، تصویری که در ذهن اغلب افراد به وجود می آید انبوهی از تصاویر و علامت هایی هست که روی یک محصول به خصوص متمرکزند و دلایلی می آورند که مخاطبین را تشویق به خرید محصول خواهند کرد. شما می توانید که برای تبلیغتان همین روش را پیش بگیرید، اما روش دیگری که ثابت شده که موثرتر است، ساده نگه داشتن تبلیغتان با کمک مشاور تبلیغات است. در پوستر تبلیغاتی که قصد طراحیش را دارید، از رنگ های روشن و ساده و تصاویر مفهومی استفاده کنید. تبلیغات ساده که پیامی مفهومی و درعین حال ساده دارند، برای اغلب افراد جذاب تر هستند.

2) تقاضای توجه کنید

حتما تا به حال با جملاتی نظیر “همین الان خرید کنید!” یا “قبل از تمام شدن محصول دست به کار شوید!” در تبلیغات مواجه شده اید. تقاضای توجه در صورتی که با فکر و تامل در تبلیغاتتان وجود داشته باشد می توانند بسیار موثر واقع شوند. برای مثال، چند سال پیش باغ وحش مونارتو در استرالیا در یک پوستر تبلیغاتی که شامل خطوط ساده سیاه و سفید بود، جمله “برای دیدن بچه گورخرمان سری بزنید” را نوشته بود. همراهی این جمله ساده با تصویر گرافیکی قوی و متمرکز در مرکز صفحه با کمک مشاور تبلیغات این تبلیغ کاملا ساده را بسیار جذاب تر می کرد.

3) از استعاره های گرافیکی استفاده کنید

تکنیکی معروف در تبلیغات و دنیای مشاور تبلیغات استفاده از استعاره های گرافیکی است. مثل استعاره زبانی، استعاره گرافیکی مفهومی را ارائه می دهد و آن مفهوم را با مفهموم دیگری ترکیب میکند. مثلا تبلیغی برای یک یک محصول آنتی باکتریال مخصوص میوه و سبزیجات که آرتیشویی را به تصویر کشیده که دارای ضامن نارنجک است، به همراه این جمله زر تصویر: “سبزیجات شسته نشده می توانند اسله هایی خطرناک باشند”. با این استعاره گرافیکی، شرکت تولید کننده محصول آنتی باکتریال پیامی قوی درباره اهمیت سلامت کامل غذا و استفاده از محصول آنتی باکتریال برای شست و شوی سبزیجات به مخاطبین منتقل می کند.
نکته مهم در این نوع تبلیغات آن است که تبلیغاتان برای همه سریعا قابل فهم باشد. اگر تبلیغتان را به شخصی نشان دادید و او به شما گفت که منظورتان را نمی فهمد، یعنی تبلیغتان به اندازه کافی واضح نیست. پیدا کردن استعاره ای که سریعا قابل فهم باشد کار ساده ای نیست ولی اگر بتوانید این کار را بکنید، نتیجه خوبی خواهید گرفت.

4) از مبالغه نترسید

اگر از مبالغه به طور درست با کمک مشاور تبلیغات در تبلیغات استفاده کنید، می تواند ابزار بسیار مفیدی باشد. این که تبلیغتان به صورت غیر مستقیم ادعا کند که محصولتان توان انجام کاری را دارد که در واقعیت ندارد، می تواند به تبلیغتان جنبه کمدی ببخشد. البته باید حواستان باشد که استفاده از مبالغه باعث نشود که اطلاعات نادرست درباره محصول به مشتری بدهید. ادعایی که در تبلیغتان می کنید باید مسخره باشد: طوری که برای مخاطب واضحا معلوم باشد که این ادعا صحیح نیست و جنبه شوخی دارد.
ادامه دارد…